تبلیغات
قلـــــم ها - دیدار رئیس جمهور از سازمان صدا و سیما و تقدیر از مختارنامه: بالاترین حد امنیت ملی، بالاترین حد نشاط اجتماعی است/دیدگاه‌های فراوانی انتظار دارند در رسانه ملی دیده شوند
قلـــــم ها
خبر روز كنجكاوی تنهایی قلم دست به قلم
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Only God
مطالب اخیر
نویسندگان

رئیس جمهور گفت: همه از صدا و سیما انتظار دارند حد و مرزها در موسیقی، اخلاق، سیاست،‌ خانواده، امور داخلی و خارجی رعایت شود در حالیكه حد و مرزهای مناسب در بسیاری موارد تبیین نشده است اما هر كسی از نظر خودش انتظار دارد صدا و سیما معیارهای او را رعایت كند و در این مسیر هزاران انتظار وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، احمدی نژاد در بیست و سومین همایش افق رسانه، افتتاح شبكه تلویزیونی شما و تجلیل از كارگردان مجموعه تلویزیونی مختارنامه افزود: صدا و سیما باید آرمان ها را پیگیری و كلان كشور را حفظ كند و نشاط و شادابی جامعه را بر پا دارد به تعبیر دیگر همه خوبی هایی را كه در پی آن هستیم از صداو سیما انتظار داریم و آنها به عنوان انتظار از صدا و سیما تعریف شده است.

وی با تاكید بر اینكه كارهای خوب و ارزشمندی در صدا و سیما شده، گفت: بالاخره یك صداو سیما در مقابل همه هجمه و كار رسانه‌ای دنیاست.

رئیس جمهور افزود: حجم و اثرگذاری كار صداوسیما معادل بلكه بیشتر از همه كارهای فرهنگی است كه در كشور صورت می‌گیرد.

احمدی‌نژاد ادامه داد: به تعبیر دیگر صداوسیما یگانه و بی بدیل است و هیچ دستگاه و مجموعه ای نمی تواند جای صداوسیما را بگیرد.

وی اضافه كرد: البته به همین نسبت هم كار خیلی سخت و اصولا كار رسانه ای پیچیده است اما دركشور ما كار رسانه ملی پیچیده تر است چون همه توقعات متمركز بر صداوسیما است.

احمدی نژاد گفت: حتی كسانی كه در كار فرهنگی و ترویج اخلاق انسانی مسئولیت اصلی دارند به جای اینكه به خود نگاه و خود را نقد كنند، كاستی ها را به دوش صداوسیما می اندازند.

وی افزود: چند مانع و مشكل اصلی در برابر كار صدا و سیما هست كه باید از اینها عبور یا به گونه ای آنها را مدیریت كنید تا بتوانید ماموریت های اصلی را به درستی انجام دهید.

رئیس جمهور در ادامه گفت: چند مانع و مشكل اصلی در برابر كار صدا و سیما وجود دارد كه باید آنها را مدیریت كرد.

وی افزود: یكی از مهمترین اینها رفتار سازمانی است، صدا و سیما رسانه ملی و در واقع متعلق به حكومت است، باید زبان حكومت باشد اما هم‌زمان باید زبان ملت و قشرهای گوناگون باشد و به نیازهای طبقات گوناگون پاسخ دهد كه در بسیاری از موارد تناقض پیش می‌آید.

رئیس جمهور گفت: یكی دیگر از موانع، توقعات روزافزون و فشارهای گروه‌های سیاسی و اجتماعی است خیلی‌ها می‌خواهند صدا و سیما مبلّغ آنها باشد آنها خیلی دوست دارند صدا و سیما را در حد گروه های سیاسی تنزل دهند و در حد سایت پایین بیاورند.

احمدی نژاد افزود: خیلی ها می خواهند دیدگاه های تربیتی، اخلاقی، فرهنگی، سیاسی و دینی آنها در صدا و سیما منعكس شود.

رئیس جمهور با بیان اینكه انواع سلایق دوست دارند در صدا و سیما منعكس شوند و جایگاه داشته باشند گفت: یكی دیگر از موانع، معلوم نبودن حد و مرزهاست ولی همه از صدا و سیما انتظار دارند حد و مرزها در موسیقی، اخلاق، سیاست،‌ خانواده، امور داخلی و خارجی رعایت شود در حالیكه حد و مرزهای مناسب در بسیاری موارد تبیین نشده است اما هر كسی از نظر خودش انتظار دارد صدا و سیما معیارهای او را رعایت كند و در این مسیر هزاران انتظار وجود دارد.

رئیس جمهور در ادامه گفت: مجامع و شوراهای مختلف، شخصیت های علمی، فرهنگی، مراجع، علما چیزهایی دریافت می كنند و انتظار دارند كه دستگاه عظیم ملی لحظه به لحظه با آنها در تماس باشد كه اگر هم نشد قبل از اینكه تذكر داده شود در تریبون گفته می شود در تریبون هم اینجور نیست كه بگویند عزیزم اینها را رعایت كنید یك چیزی چسبانده می شود كه دیگر نتوانند از جا بلند شوند.

احمدی نژاد یكی دیگر از مشكلات صدا و سیما را انحصاری بودن آن دانست و گفت: شاید در جاهای دیگر گروه های مختلف اجتماعی شبكه هایی دارند كه سلائق و نیازهای خود و قشرهای خاص را پاسخ می دهند اما در اصولی باهم متحدند اصولی كه منافع و همبستگی ملی را صیانت می كند.

رئیس جمهور افزود: البته در نظام سلطه تنوع و تعدد وجود دارد اما اینها از یك جا اداره می شود و سرهایشان به یكجا وصل است و تا زمانی كه این حالت وجود دارد حتما فشارها بر صدا و سیما بیشتر خواهد بود.

وی گفت: یكی دیگر از مشكلات، داشتن رقبای قدرتمند در داخل و بین الملل است البته الان دیگر داخل و بین الملل معنا ندارد مرزها برداشته شده است به طوریكه در آن سوی دنیا مطلبی تهیه می شود و در خانه های مردم حضور دارند به این شكل نیست كه شما یك رقیب در خارج از كشور داشته باشید و یك رقیب در داخل. بلكه رقبای قدرتمندی دارید كه از فضای خود صدا و سیما شروع می شود تا همه جای دنیا.

وی گفت: آنها در برنامه سازی های خود هیچ محدودیتی ندارند و خیلی راحت و آزاد هستند.

رئیس جمهور افزود: یكی دیگر از موانع وجود باندهای گوناگون رقیب در فضاهای هنری و كارهای سیاسی است كه اینها هم فشار می آورند، كاری می خواهد انجام شود یكی مانع می شود یا یك كاری نباید انجام شود فشار می آورند كه باید انجام شود.

احمدی نژاد گفت: در یك رقابت درون گروهی در گروه هایی كه اهل تولید فیلم، موسیقی ، نمایش و یا حتی تولیدات اخلاقی ، تربیتی و فرهنگی هستند در این جا هم فشار هست و یك عده می خواهند فلان آقا را بفرستند پشت تریبون راجع به بیماری ها یا خانواده و یا اخلاق صحبت كند، بالاخره این فشارها بر صدا و سیما وجود دارد.

وی افزود: به همكاران در صدا و سیما سفارش می كنم ماموریت شما تاریخی و جهانی است ماموریت بالا كشیدن انسان تا نقطه اوج است ماموریت شما ماموریت انبیاء‌الهی است و این موانع كار شما را سخت می كند اما تجربه سالهای اخیر نشان داد كه شما می توانید بر این موانع غلبه و ورای اینها كارهای متین ، محكم و اثرگذار آرمانی ارائه كنید.

احمدی نژاد گفت: خیلی مراقب باشید البته كار سختی است، داریم افرادی كه یك شبكه اگر آنها را در هفته نشان بدهد آن شبكه حلال مطلق ، طیب و طاهر است اما اگر بهترین شبكه از نظر اعتقادی آنها را نشان ندهد نمی گویند كفر مطلق می شود بلكه زشت مطلق می شود.

وی افزود: باید مقاومت كنید این دوره ای است كه باید از آن عبور كرد.

رئیس جمهور در ادامه گفت: توجه داشته باشید یك جهان انتظار است و یك شبكه ملی ایران كه باید این شبكه انتظارات را پاسخ دهد.

احمدی نژاد افزود: حداقل باید 500 متفكر و صاحب‌نظر به طور دائم و هزاران اندیشمند به صورت برنامه ای در خدمت پشتیبانی صداو سیما باشند كه البته فكر می كنم وجود دارد و باید تقویت شود.

وی با اشاره به اینكه كارهای خوبی انجام شده است گفت: آقای ضرغامی خیلی جاها مقاومت و تلاش كردند و موفقیت های خوبی به دست آمده است كه جای تشكر دارد.

رئیس جمهور افزود: در برابر هجمه رسانه های عالم ایستاده اید هم تنوع را زیاد می كنید و هم كیفیت و محتوا را و سلیقه شناسی تان نیز خیلی خوب است از این رو از شما تشكر می كنم.

رئیس جمهور در ادامه گفت: مسئولان رسانه ملی خیلی باید مراقب باشند كه سطح این رسانه به یك گروه و یك سایت تنزل پیدا نكند حتی در یك بخش كوچك.

وی اضافه كرد: البته فشار كار در رسانه ملی بسیار زیاد و مدیریت صدا و سیما امروز بسیار پیچیده و سنگین است.

احمدی نژاد به گستردگی شبكه های صدا و سیما اشاره كرد و گفت: زمانی یك كلمه ممكن است بحران و صدمات جبران ناپذیری وارد كند و به وحدت و انسجام ملی صدمه بزند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود : امروز مأموریت ما تلاش برای رسیدن به جامعه متعالی است و باید حیات طیبه را در جامعه برپا كنیم و این مأموریت انسان است.

رئیس جمهور افزود: اگر انسانها بزرگ شوند و در تراز جهانی بیایند جامعه متعالی برپا می شود.

وی در ادامه به ویژگی های انسان متعالی اشاره كرد و یكی از این ویژگی ها را تفكر و اندیشمندی خواند و گفت: جایی كه اندیشه تعطیل شود انسانیتی وجود ندارد.

احمدی نژاد افزود: انسان متعالی باید از قالبها ، قیدها و تعصب ها عبور كند چرا كه از لحظه تولد برای ما قالبهای زیادی درست و حقیقت انسانی ما در جهات مختلف پیچیده می شود.

وی گفت: در این شرایط اموری اصالت پیدا می كنند كه ارزش ندارند و اموری از نظر ما پنهان می شوند كه دارای ارزشند.

رئیس جمهور ویژگی دیگر انسان متعالی را آزادگی و شجاعت خواند و گفت: اندیشه های الهی را نمی توان با آدمهای كوچك و فرورفته در قیدها پیاده كرد و زمانی به نقطه مطلوب می رسیم كه انسانها به نقطه مطلوب برسند.

احمدی نژاد با اشاره به اینكه فرصت تفكر و رشد باید برای همگان مهیا شود افزود: انسانها باید بتوانند تفكر كنند تا فرصت رشد پیدا شود.

وی گفت: بسیاری از قالبها ، خودخواهی ها و قدرت طلبی ها مانع و اسارت اندیشه اند و اگر اندیشه ها مطرح نشود انگیزه ای برای حركت پیدا نمی شود و انسانها بزرگ نخواهند شد و این به معنای انحطاط و سقوط است.

رئیس جمهور گفت: بعضی ها خود را سقف حركت جامعه و الگوی زندگی متعالی می دانند ، دریافت و نگاه و سلیقه خودشان را به زندگی مطلق و دیگران را به جرم تفاوت با آنها یا عبور از آنها له می كنند.

احمدی نژاد افزود: بعضی ها آنقدر خود را مطلق كرده اند كه فكر می كنند همه هفت میلیارد نفر جمعیت دنیا جهنمی هستند و فقط او بهشتی است و این از نشانه های سقوط اوست.

رئیس جمهور ادامه داد: اشكال دیگر كار اینجاست كه او در محیط اجتماعی فرصت پیدا می كند این اندیشه را بر جامعه تحمیل كند.

احمدی نژاد گفت: در راس این نگاه امریكایی ها هستند كه مدلی را برای زندگی و زمامداری تعریف كرده اند و می خواهند به ضرب و زور آن را بر همه دنیا تحمیل كنند .

وی افزود: فكر می كنند همه ارزش های انسانی در چارچوب خواست و اراده آنها معنی و مفهوم پیدا می كند ولاغیر .

رئیس جمهور گفت: گوشه و كنار هم كسانی هستند كه این گونه فكر می كنند. كسی از تفریح خوشش نمی آید ، خیال می كند هر كس اهل تفریح است حتما كافر است.

احمدی نژاد به مطلبی از یكی از جلسات شوراهای اصلی تصمیم گیری كشور اشاره كرد و گفت: در این جلسه بحث تعطیلات رسمی بود و می گفتند تعطیلات ایران زیاد است .

وی افزود: چند سال پیش گروهی مامور شدند در این زمینه مطالعه تطبیقی كنند تا معلوم شود تعطیلات ما كم است یا زیاد كه گزارش آوردند و دیدیم فقط یك كشور كمتر از ما تعطیلی دارد آن هم از كشورهای عقب افتاده .

رئیس جمهور گفت: تعطیلات ما در حدود 75 روز است و بعد از ما همه كشورها بیش از 100 روز تعطیلی دارند .

وی ادامه داد: بالاخره در آن جلسه بحث شد و مطرح كردند دیدند تعطیلات ما زیاد نیست.

احمدی نژاد گفت: تفریح جزو زندگی است و باید مردم با نشاط باشند ؛ مگر می شود مردم را خمود و عبوس دید؟

رئیس جمهور افزود: زمانی ارزش ها ماندگار و اثرگذارند كه آحاد مردم انتخاب كنند. وی گفت: فرد از تفریح خوشش نمی آیدو فكر می كند هیچ كس نباید به تفریح برود.

رئیس جمهور افزود: نوع تفریحات ایرانی ها خانوادگی است.

احمدی نژاد گفت: زمانی كه قالب های افراد به عنوان الگو مطرح می شود ، دچار تناقضات فراوان می شویم .

رئیس جمهور افزود: از طرفی معتقدیم خانواده پایه است و باید آن را محكم كنیم و از طرف دیگر برنامه هایی می دهیم كه همه آن در جهت متلاشی كردن خانواده است.

وی ادامه داد: این افراد آدم های كوچك و اسیرهواهای نفسانی هستند كه اصلا خبر ندارند در عالم چه خبر است؟

رئیس جمهور گفت: صدا و سیما باید عرصه ای باز كند كه بتواند پاسخگوی همه اندیشه های رایج دنیا باشد و بتواند به درستی به نیازهایی كه هر روز در دنیا در حال تحریك شدن است پاسخ دهد .

رئیس جمهور در ادامه گفت: بدون عدالت ، انسانیت انسان شكوفا نمی شود و در حقیقت عدالت اكسیر شكوفایی انسان است.

احمدی نژاد افزود: عده ای هستند كه همه امور جامعه را در چارچوب قدرت ، ثروت و یا تركیب این دو می خواهند و هر مسئله ای كه در جامعه پیش بیاید اگر در چارچوب قدرت و ثروتشان بود خوب است و در غیر این صورت بد.

وی گفت: انسانها هر چقدر بزرگ باشند نمی توانند سقف پرواز دیگران قرار گیرند اما معنای این حرف این نیست كه الگو معرفی نكنیم.

احمدی نژاد با اشاره به اینكه سقف پرواز انسانها فقط و فقط انسان كامل به خدا پیوسته است افزود: اگر در این فضا آمدیم فضای بی نهایت رشد رخ می دهد اما در خارج این فضا محدودیت است.

وی لازمه دیگر جامعه متعالی را عدالت خواند و گفت: هنوز به قدری كه باید به مسئله عدالت پرداخته نشده و بشریت عدالت را دست كم گرفته است و همه دنبال حیات طیبه و متعالی هستند اما به لازمه آن توجه ندارند.

رئیس جمهور با اشاره به اینكه همه انبیاء برای برپا كردن عدالت آمده اند افزود: عدالت خود مقدمه و فراهم كننده بستر رشد انسان است.

احمدی نژاد خطاب به مدیران رسانه ملی گفت: ممكن است شما بهترین درس اخلاق و برنامه های فرهنگی را پخش و بالاترین مضامین انسانی را منتشر كنید اما اگر اینها در بستر عدالت اجتماعی منتشر نشود اثر لازم را ندارد.

وی با اشاره به اینكه بی عدالتی و ظلم، بنیان های انسانیت را متلاشی می كند افزود: مردم در جامعه، خودشان را در نسبت با دیگران تعریف و موقعیت خود را دائم اندازه گیری می كنند و به همین علت حساسند.

رئیس جمهور گفت: زمانی یكی یك شبه با زد و بند میلیاردر می شود و اگر شما مرتب برنامه های مذهبی پخش كنید آن یك نفر تاثیر همه ان برنامه ها را از بین می برد.

احمدی نژاد افزود: اگر هزاران تبلیغ خوب شود اما مردم در جامعه ببینند كه یك نفر آخر خودخواهی است و آن بالاها نشسته است اثر حرف را از بین می برد.

رئیس جمهور در ادامه سخنانش در بیست و سومین همایش افق رسانه و تجلیل از كارگردان مجموعه تلویزیونی مختارنامه گفت: از همكاران عزیزم در صداوسیما كه برای فراهم كردن چنین فضایی تلاش می كنند تشكر می كنم اما در اول راهید.

احمدی نژاد افزود: شما سكاندار شكوفایی انسان ها هستید و اگر كسی بخواهد تعالی بیافریند لاجرم باید خود در مسیر تعالی در حركت باشد بنابراین من و شما باید برای خود برنامه داشته باشیم.

وی اضافه كرد: خیلی از شماها سخت كار می كنید و در بسیاری از بخش ها به ویژه سیما اصلا طعم زندگی را نمی چشند شب و روز ، تعطیلات به ویژه بخش های سیاسی دائم باید سركار باشند و اگر آنها كه جلو و پشت صحنه هستند نیایند كار انجام نمی شود اما همه اینها زمانی ارزش پیدا می كند كه خود ما به درجاتی از تعالی برسیم .

رئیس جمهور گفت: انتهای خط خود آدمی است و همه این كارها برای خود است اما نه نفس اماره بلكه برای تعالی خود .

وی افزود: اگر ما در درون خود رشدی نكنیم چگونه می توانیم دیگران را رشد بدهیم ؟ محال است.

احمدی نژاد گفت: چه زمانی كلامی اثر دارد ؟ موقعی كه پشتش اتفاقی در دل گوینده افتاده باشد و چه زمانی كار هنری اثر دارد ؟ موقعی كه پشتش در دل و اندیشه طراحان و برنامه ریزان اتفاقی افتاده باشد.

وی افزود: حتی در مسائل سیاسی جامعه اگر كسی به دنبال كارهایی باشد اما كار در خدمت تعالی او نباشد جهنم است.

رئیس جمهور گفت: هر كس در هر جا كه هست و به هر كاری كه مشغول است ، آن كار در درجه اول باید در خدمت تعالی فرد باشد تا بتواند جامعه را متعالی كند.

احمدی نژاد افزود: انتظار دارم عزیزانمان در صدا و سیما همان طوركه در كار و تلاش و فعالیت و ابتكار و دلسوزی پیشتازند در مسیر كمال و تعالی هم پیشتاز باشند.

رئیس جمهور در ادامه گفت: همه امكانات مادی ، معنوی و نیروی انسانی فراهم است و باید حركت كنیم.

آقای احمدی نژاد افزود: ما فرهنگ و اندیشه اسلام ناب داریم و از سرزمین غنی و ثروت و نیروی انسانی شایسته و بی نظیر بهره مندیم بنابراین باید نقطه نهایی آرمان ها را هدف گیری كنیم. عظمت هر ملت با آرمان های آن اندازه گیری می شود.

رئیس جمهور گفت : چند روز پیش جلسه ای داشتیم كه آقای ضرغامی هم حضور داشت و بخشی از این جلسه در خصوص امنیت ملی بود.

احمدی نژاد با طرح این پرسش كه امنیت ملی به چه معنی است و چه چیزی آن را به خطر می اندازد ؟ افزود: آیا اینكه در جایی بمب گذاری می شود ، یا مواد مخدر وارد می كنند ، یا چند نفر ترور می شوند و یا چند كارخانه اعتصاب می كنند ، امنیت ملی به خطر می افتد ؟

وی گفت: اساس امنیت ملی چیست ؟ آیا امكان دارد در كشور هیچ حادثه ای اتفاق نیفتد؟

احمدی نژاد افزود: جهان مادی جهان برخوردها و حادثه هاست.

رئیس جمهور افزود: شاخص های امنیت ملی را باید در دل و اندیشه مردم جستجو كنیم و ببینیم نشاط اجتماعی چگونه است ؟ اگر در بالاترین حد باشد آنگاه امنیت ملی وجود دارد و هیچ كس نمی تواند آن را بر هم زند.

وی امید به آینده ، احساس افتخار به ایرانی بودن و دریافت ذهنی انسان ها از ثبات اجتماعی و سیاسی را از دیگر شاخص های امنیت ملی دانست.

فارس

نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :