تبلیغات
قلـــــم ها - امنیت روانی جامعه در گرو چه عواملی است؟
قلـــــم ها
خبر روز كنجكاوی تنهایی قلم دست به قلم
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Only God
مطالب اخیر
نویسندگان
باشگاه جوانی برنا/با جستجوی ساده در صفحات وب می‌توان ریشه جنایاتی را که در کمتر از چند ماه آسایش را از زندگی شهروندان ربوده پیدا کرد. هر کدام از این اتفاقات  حاشیه ها، نظر کارشناسی و اظهار نظر مسوولان را به همراه دارند. عده ای معتقدند   کوتاه شدن آستانه تحمل،کم شدن بردباری و پرخاشگری مردم هم دلیلی ندارد جز شنیدن اخبار ناگواری از قتل و نزاع های خیابانی مختلف.

کارشناسان اجتماعی نظرهای متفاوتی برای این امر بر می شمرند؛ از ورود پیدا کردن به فرهنگ جهانی، نظام آموزشی، پرخاش‌ جویی‌های اجتماعی، بحث‌های جنسی تا بالا رفتن سن ازدواج و ... 

امنیت روانی جامعه موضوعی است که از مدت‌ها قبل در دستور کار نیروی انتظامی قرار داش، بطوری که در سال های گذشته با برگزاری طرح‌های ضربتی از سوی نیروی انتظامی و جمع آوری باندهای اشرار در مرزها و شهرهای مختلف انتظار کاهش جرایم وجود داشت.

از این رو احمدرضا رادان سال گذشته در اظهار نظری اعلام کرد: اشرار بدانند كه نیروهای نظامی و انتظامی برای استمرار فعالیت‌های امنیتی سایه به سایه آنان همانند عقاب هوشیاری می روند و خواب خوش را از آنان می‌گیرند.

وی با اشاره به هدف ایجاد امنیت پایدار در جامعه بیان کرد: احساس امنیت از اموری است که مورد توجه مردم قرار دارد، زیرا گاهی این احساس امنیت خدشه‌دار می‌شود، در حالی که امنیت وجود دارد و این امر به واسطه فعالیت‌های روانی است و بهترین هدیه ناجا به مردم برخورد قاطع، مقتدرانه، پرصلابت و خشن با اشرار است.

از سوی دیگر امیر سرتیپ دوم احمد گراوند جانشین فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی سال گذشته با اشاره به آمار عملکرد 9 ماهه فرماندهی مرزبانی اعلام کرد در 9 ماه اول سال کشفیات مواد مخدر15 درصد، کشف اسلحه 41 درصد، مشروبات الکلی 83 درصد، سوخت 32 درصد، تجهیزات ماهواره 741 درصد، سیگار 296 درصد و دستگیری اشرار 540 درصد افزایش داشته است.

با این اوصاف آمارهای زیادی در خصوص جرم و جنایت در کشور به چشم می خورد و این سوال مطرح می شود که دلیل چیست؟


70 درصد قتل ها بدون برنامه ریزی قبلی؛ آستانه تحمل افراد کجاست؟
بنا بر گفته های سرهنگ هادی مصطفایی معاون مبارزه با جرایم جنایی در سال گذشته 3/69درصد قتل‌ها بدون برنامه‌ریزی قبلی و حدود 30درصد از قتل‌ها با برنامه‌ریزی قبلی رخ داده است. مصطفایی افزود: در سال گذشته 4/44درصد از قتل‌ها به وسیله سلاح سرد، همچون چاقو، قمه، قداره و دشنه رخ داده كه این آمار در مقایسه با سال 88، 4/3درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین 5/26درصد از قتل‌ها هم توسط سلاح گرم به وقوع پیوسته است.

وی بیشتر انگیزه‌های قتل در سال گذشته را اختلاف و نزاع بیان كرد و افزود: سال گذشته 6/30درصد از قتل‌ها با انگیزه نزاع و اختلاف رخ داده كه بعضی از آن‌ها بدون برنامه‌ریزی قبلی انجام شده است.

از سوی دیگر اتفاقاتی که در چند وقت اخیر در کشور افتاده است بیشتر با محوریت زنان د بوده است ؛ آمارها هم این موضوع را تایید می کنند؛ بطوری که بنابر گزارش معاون مبارزه با جرایم پلیس آگاهی ناجا 22درصد از مقتولان در سال گذشته زن بوده‌اند كه 62درصد آن‌ها توسط بستگان خود به قتل رسیدند!


سطح جامعه را آرام کنیم!

امنیت روانی جامعه دستخوش بازی های سیاسی غرب نشود
اما دکتر ابراهیم فیاض، مردم شناس و عضو هیات علمی دانشگاه تهران انتشار اخبار و حوادث ناگواری در رسانه‌ها با محوریت تجاوز به عنف و قتل را باعث تحول در ساختار جامعه و شکنندگی جامعه دانست.
 
وی درباره تاثیر فرهنگ‌های بیگانه روی این مساله  به خبرنگار برنا گفت: ورود پیدا کردن به فرهنگ جهانی باعث تغییر در ساختار جامعه می شود و برای جلوگیری از این اتفاق باید آنها را با توجه به فرهنگ خود باز تولید کرد و به این ترتیب از شوک های فرهنگی جلوگیری کرد.
 
به گفته وی توجه به مذهب، معطوف کردن بخشی از زندگی به مسایل فرهنگی مانند استفاده از موسیقی و تئاتر می تواند در آرام سازی افراد و جلوگیری از تصمیم های ناگهانی که منجر به برهم زدن امنیت روانی جامعه می شود موثر باشد.


اما دکتر رضا روستا آزاد سرپرست دانشگاه شریف به برنا گفت: «جورج ساروس» اقتصاددان و سرمایه دار آمریکایی به تازگی گفته است جوامع آمریکا و اروپا در حال فروپاشی اجتماعی و اقتصادی قرار دارند و دنیا به سمت بهتر شدن و جامعه مطلوب پیش نمی رود.

وی افزود: با این تفاسیر به نظر می رسد در اتفاقاتی که بصورت سلسله وار در جامعه  اتفاق می افتد، موارد سیاسی هم دخیل اند تا با ایجاد رعب و وحشت تلاش کنند  جامعه را با میزان امنیت پایین نشان دهند. معتقد هستم می توان در حوادث اخیرفرضیه جوسازی را هم دخیل دانست.
 
بسیاری معتقدند که بایدکار فرهنگی انجام بگیرد. باید با کمک‌ اهالی، رواج دهندگان فرهنگی و روحانیان زیرساخت‌های فرهنگی مبارزه با اشرار و متخلفان تقویت شود و همه برای امنیت روانی کشور دست به دست هم دهند.نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :