تبلیغات
قلـــــم ها - واکنش ایران به قتل مشکوک یک خبرنگار در انگلیس / بیانیه تهران درباره آمیا
قلـــــم ها
خبر روز كنجكاوی تنهایی قلم دست به قلم
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Only God
مطالب اخیر
نویسندگان
واکنش ایران به قتل مشکوک یک خبرنگار در انگلیس / بیانیه تهران درباره آمیا
صدور بیانیه ای در محکوم کردن انفجار موسوم به آمیا در آرژانتین توسط وزارت خارجه، اعطای نشان مبارزه با تروریسم به سفیر ایران در روسیه، عودت دادن نامه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس درباره بحرین از جمله رخدادهای سیاست خارجی ایران در هفته ای که گذشت بود.

به گزارش خبرنگار مهر، در این هفته وزارت امورخارجه کشورمان در سالگرد انفجار موسوم به آمیا در آرژانتین بیانیه ای صادر و تاکید کرد: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امیدوار است بمنظور روشن ساختن جزئیات روند منحرف شده پرونده آمیا بتواند بزودی گزارشی را منتشر و در اختیار افکار عمومی قرار دهد.

همچنین دستگاه دیپلماسی در بیانیه ای دیگر در خصوص استقلال جنوب سودان ابراز امیدواری کرد که تحولات جدید منجر به گسترش ثبات و آرامش به منظور فراهم شدن بستر مناسب جهت همکاریهای سازنده در منطقه باشد.
 
اعطای نشان مبارزه با تروریسم به سفیر ایران در روسیه
 
این هفته مدال "مبارزه با تروریسم" از سوی سازمان رزمندگان ارتدکس و مرکز ملی "ضد ترور" روسیه به محمود رضا سجادی سفیر ایران در مسکو اعطا شد.
 
سمیکوف رئیس سازمان رزمندگان ارتدکس و سرلشگر اینارکایف مشاور رئیس اداره کل "اف اس کا" از سفارت جمهوری اسلامی ایران دیدار کردند.
 
طی این ملاقات به مناسبت فعالیت چشمگیر ایران در جهت تقویت حسن همجواری با روسیه و مبارزه با تروریسم بین المللی مدال "مبارزه با تروریسم" به محمود رضا سجادی سفیر ایران در روسیه اعطا شد. این نشان بطور مشترک از سوی سازمان رزمندگان ارتدکس و مرکز ملی "ضد ترور" اهداء شده است.
 
ضمنا طرفین در مورد برگزاری مراسم مشترکی در جهت تقویت همکاری ایران و روسیه و گسترش فعالیت دیپلماسی عمومی در جهت مصالح دو کشور توافق کردند.
 
دردیدارمقام سازمان ملل؛ صالحی بر ایفای نقش بازیگران بین المللی در مقابله با تروریسم و مواد مخدر تاکید کرد
 
علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان این هفته در دیدار یوری فدوتف معاون دبیر کل سازمان ملل رابطه نزدیک بین تروریسم و مواد مخدر را مورد توجه قرار داد و بر لزوم ایفای نقش فعال توسط سایر بازیگران بین المللی در مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد.
 
یوری فدوتف نیز جمهوری اسلامی ایران را شریک مهم و استرات‍ژیک دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل دانست و از همکاریهای ایران با این دفتر قدردانی کرد. فدوتف ضمن اشاره به اهمیت مباره با مواد مخدر، بر لزوم تماس مقامات کشورهای منطقه در این مسیر تأکید کرد.
 
بیست و نهمین اجلاس دریای خزر در روسیه برگزار شد
 
این هفته محمد مهدی آخوندزاده نماینده ویژه در دریای خزر و معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در بیست و نهمین اجلاس تدوین پیشنویس کنوانسیون دریای خزر به مسکو رفت.

بیست و نهمین اجلاس خزر در مسکو با حضور نمایندگان ویژه پنج کشور ساحلی از تاریخ 28 تیر به مدت دو روز  به منظور ادامه  بحث و بررسی در مورد تدوین پیش نویس کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، درمحل وزارت امورخارجه فدراسیون روسیه برگزار شد.
 
مهمانپرست: دولت انگلیس نسبت به قتل مشکوک یک خبرنگار پاسخگو باشد
 
این هفته رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری خود و در پاسخ به سئوالی در رابطه با رسوایی صورت گرفته در انگلیس در شنود مکالمات افراد و نیز قتل مشکوک یک خبرنگار در این کشور تصریح کرد: رسوایی اخیری که در انگلیس شاهد ان بودیم نوعی سوء استفاده از ابزار رسانه است که باید برای کشف حقیقت ، اطلاع رسانی به مردم و تبیین موضوعات مختلف در چارچوب دیپلماسی عمومی از آن استفاده شود.
 
وی گفت : متاسفیم از اینکه چرا برخی از این کشورها جریاناتی را برای بکارگیری امر رسانه بمنظور شنود مکالمات مردم ، وارد شدن به حریم آنان و نقض حقوق بشر انجام می دهند.
 
مهمانپرست افزود: متاسفانه این فعالیت ها با حمایت برخی دولت ها انجام می شود و همه این اتفاقات نشان دهنده سوءاستفاده از آزادی بیان و برخورد سوال برانگیز با افرادی است که در زمینه این رسوایی ها افشاگری می کنند.
 
وی با بیان اینکه قتل خبرنگاری که درباره این مسائل اظهاراتی داشت وضع را پیچیده تر می کند، گفت: ما از دولت و مقامات پلیس انگلستان می خواهیم تا درباره مرگ مشکوک این خبرنگار نتایج بررسی های خود را به اطلاع مردم برسانند.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: نباید آزادی بیان و ادعاهای استفاده از رسانه ها برای تنویر افکار عمومی در جهت خلاف و با اقدام جریانات صهیونیستی به حقوق ملت ها صدمه بزند.
 
سانتریفیوژهای جدید سریع تر و با کیفیت ترند
 
وی همچنین در خصوص اخبار منتشر شده در رویترز مبنی بر نصب نسل جدید سانتریفیوژ در تاسیسات هسته ای ایران گفت: ما که همه فعالیتهایمان با همکاری آژانس صورت می گیرد و فعالیت ها به اطلاع مسئولان آژانس رسیده است و آنها به خوبی آگاهی دارند که فعالیت های هسته ای ایران ادامه دارد و با نسل جدید سانتریفویژها با کیفیت و سرعت بیشتر اقدامات انجام می شود و این خبر نیز تاییدی بر حرکت موفق ایران در عرصه هسته ای است.
 
اقدام صهیونیستها در تصرف عدوانی کشتی کمک رسان دزدی دریایی است

مهمانپرست  همچنین در واکنش به اقدام غیر انسانی رژیم صهیونیستی در حمله به کشتی امداد رسانی حامل کمکهای بشردوستانه ملتهای جهان به فلسطینیان در محاصره غزه، تصرف عدوانی این کشتی را دزدی دریایی و نمونه ای بارز از تروریسم دولتی خواند.

رامین مهمانپرست از مجامع و سازمانهای بین المللی بویژه نهادهای مدافع حقوق بشر خواست تا ضمن محکومیت این اقدام ضد حقوق بشری، تمامی مساعی خود را بمنظور رفع محاصره غیر انسانی غزه بکار گیرند.
 
صالحی در عشق آباد
 
علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان این هفته در رأس یک هیئت سیاسی –اقتصادی به منظور شرکت در یازدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان، به عشق آباد رفت.
 
ریاست هیئت ایرانی در این کمیسیون با علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان و ریاست هیأت ترکمنی با رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان است.
 
در این نشست ، موضوعات مختلف همکاری در زمینه های انرژی (شامل نفت ، گاز، برق و اقتصاد آب) ، حمل و نقل و ارتباطات ، صنعت ، تجارت، بازرگانی ، گمرکی ، بانکی ، کشاورزی ، علمی، فرهنگی و بهداشتی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و در پایان سند یادداشت تفاهم اجلاس به امضای وزرای امور خارجه دو کشور رسید.
 
ایران نامه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس درباره بحرین را عودت داد

همچنین نامه اخیر دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس پیرامون اوضاع بحرین که در اقدامی غیر متعارف با شئون دیپلماتیک، در ملاقات معارفه سفیر کشورمان با دبیرکل شورا به وی تسلیم شده بود، این هفته به دبیرخانه شورای همکاری خلیج فارس عودت داده شد.

یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص نامه اخیر دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس پیرامون اوضاع بحرین گفت: این نامه در اقدامی غیر متعارف با شئون دیپلماتیک، در ملاقات معارفه سفیر کشورمان با دبیرکل شورا به وی تسلیم شده بود که با توجه به غیر قابل قبول بودن مفاد آن، به دبیرخانه شورای همکاری خلیج فارس عودت داده شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :